Hiired

Harilik koduhiir

hiir


Koduhiir on loom, kellega on kindlasti igaüks kohtunud. Tihti tungib ta ootamatu ja ebameeldiva külalisena meie majapidamistesse. Koduhiir on inimasustusega tihedalt seotud ning teda kutsutakse inimkaaslejaks, väljaspool hooneid võib koduhiir hakkama saada vaid suvel. Tänu inimestele on koduhiir levinud üle kogu maailma. Teda ei leidu vaid Kaug-Põhjas, kus inimasustus on hõre.

Koduhiir on üleni hallika värvusega, mõnikord kollaka või pruunika varjundiga. Kõht on hele- või kollakashall. Selgelt äratuntav on ta nn. "hiirelõhna" tõttu, mida eritavad muskusnäärmed.

Nagu öeldud, elab koduhiir peamiselt elamutes - sahvrites, aitades, keldrites ja muudes panipaikades. Ainult suvel võib teda kohata ka asulate läheduses - aedades, põldudel ja võsadesl, kus ta kaevab lühikesi ja lihtsa ehitusega urge.

Looduses on koduhiire toiduks mitmesuguste taimede seemned, eriti teravili, muud taimeosad ja putukad. Majades sööb ta kõike kättesaadavat, kippudes eriti tihti inimeste toidutagavarade kallale, tihti toitub koduhiir ka igasugustest jäätmetest.

Koduhiirt iseloomustab ülisuur sigivus - soodsates tingimustes, näiteks majades, kus on parajalt soe ja toitu külluses, võib emahiir ilmale tuua kuni 8 pesakonda poegi aastas. Looduses sigib ta vaid suvekuudel, aprillist oktoobrini ja siis on pesakondade arv 2…3. Iga kord sünnitab ta 3…8 poega, kuid on teateid ka 21-liikmelisest järglaskonnast. Hiirepojad on sündides paljad ja väga abitud ning kaaluvad alla 1 g. Nende silmad lähevad lahti 12…15 elupäeval ning selleks ajaks on nad juba ka karvadega kaetud. Poegi toidetakse piimaga umbes 18 päeva ning noored saavad suguküpseks vähem kui 2 kuu vanuselt.

Koduhiire elu on täis ohte: lisaks inimese seatud lõksudele ja kassidele, on nende looduslikeks vaenlasteks väikesed kärplased, rebased ning ka röövlinnud. Sellepärast on ka hiirte eluiga lühike - tihti on see vaid 3 kuud, igal juhul mitte üle 2 aasta. Inimene peab koduhiirt peamiselt vaid kahjuriks, kes reostab ja hävitab toidu- ja muid varusid. Samal ajal on aga valge laborihiir, kes on koduhiire albinootiline vorm, tähtsaimaks katseloomaks meditsiinis ja ka muudes teadustes.

Kui kahtlustate, et Teil võib olla probleeme hiirtega, helistage 5151614 või täitke alljärgnev vorm, et saaksime Teiega ise ühendust võtta!